Kde se vzalo USB

Používáme je každý den, považujeme je standart, ale málo kdy se zamyslíme, kde se vlastně vzaly! Řeč je o USB konektorech, které bez nadsázky patří k největšímu technologickému vynálezu konce 20. století. V devadesátých letech si tuhle vychytávku připsal na konto technolog Ajay Bhatt a jeho tým ve firmě Intel.

Jeho cílem bylo vytvořit jednotný a jednoduchý konektor, který bude sloužit co nejvíce zařízením a při přenosu dat nahradí devadesátkové diskety i změť různých nestandardizovaných kabelů. To se povedlo, dnes USBéčkem napájíme telefon, myš, lampu, nebo vysavač i přenášíme data na externí disk.

 

.

Zajímavostí je, že Bhatt na vynálezu USB nezbohatl, nechal ho pod křídly Intelu, který technologii volně šířil a rozvíjel dál. Na konci 90. let se prvního USB dočkal i iMac od Applu a postupně se dostával do nespočtu zařízení po celém světě.

Důležitá byla pro Bhatta cenová dostupnost, což je dnes hlavní důvod, proč USB kabely typu A nejsou revezibilní, tedy oboustranné. Každý z nás určitě někdy marně hledal tu správnou stranu konektoru! Staré dobré Áčko už dnes postupně nahrazují moderní koncovky typu USB-C, které oboustranné jsou a mají i vyšší přenosovou rychlost.

 

 

.

 

 

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info